Bloomers

8. srpna 2010 v 20:34 | Girardine |  Návody

Ano, bloomerky jsou tou součástí spodního prádla, které vaše praprababičky nosily pod korzet, ty dráždivě nesešité a jízdu na kole zapovídající předchůdkyně kalhotek. Ale upřímně. Komu by se chtělo přešněrovávat korzet jen aby si mohl odskočit? (A kdo by to stihl?)Ale Bloo nejsou věcí dob dávných. Vlastně bych řekla, že v poslední době (hlavně co frčí retro) zažívají velký boom. Bodejď by ne - bloomerky jsou báječná věc. Jsou pohodlné, jsou roztomilé a hlavně jsou vlastně strašně jednoduché.

Moje verze bloomers má sešitý rozkrok, takže se nemusíte bát, že byste pohoršovala okolí.

Výběr materiálu nechám na vás, ale osobně doporučuji něco, co nedře, co je poddajné, má to nižší gramáž (ten brokát dejte zpět do poličky - přesně mezi nohama totiž švy vytvoří kříž, ze kterého by pevnější látka udělala důvod, proč bloomerky zauzlovat a prohodit oknem) a pokud možno se to moc nepáře (ne jako satén, třeba.)

Tak. Máme matroš. Dostáváme se k rýsování střihu, ke kterému budeme potřebovat míry.

Konkrétně pas, boky, délku bloomerek na vnitřní straně nohou a to, čemu amíci říkají body rise a já nevím, jak to přeložit, ale změříte to tak, že si sednete a změříte si výšku od podložky, na které sedíte k pasu. A samozřejmě budeme potřebovat znát délku bloomerek.
Může být prakticky jakákoliv. Prostě tak, aby vám vyhovovala. (Takové kraťáskové balonky musí být extra roztomilé. (Ale počítejte s tím, že vám udělají velký zadek.)

Osobně doporučuji udělat si nákres a jednotlivé linie poznačit mírou.

Tohle napravo, to je nákres střihu.

Držte si klobouky, dámy a pánové, začínáme!
  1. body A - B: toto je délka bloomerek, počítejte s tím, že tyto kalhotky jsou vytažené až do pasu, takže bude nejlepší, když si kolem pasu omotáte šňůru a zaurgujete někoho, aby vám to změřil od šňůry dolů. Hotovo, změřeno - gratuluji, máme hlavní osu. Od ní nalevo - zadní část. Napravo - přední.
  2. body A - H: 3/8 celkové šíře boků. Nezapomeňte, že z bodu H musí jít spustit svislice k bodům D a J. Pas přední části je hotov.
  3. body A - P: délka odpovídající hodnotě 3/8 celk. šíře boků + 5 cm. Bod P spouští svislici k bodu K
  4. Body P - C a E - F: a zde použijeme ten nepřeložitelný body rise. Body C a D vytvoříme spuštěním svislice z bodů P a H
  5. Body N - A: 3 cm, úhel ANO je pravý. (90°)
  6. Body D - F: 7 cm, úhel FDH je pravý.
  7. Body K - L a I - J: 2,5 cm
Pokud se nepletu (a pokud jsem na něco nezapomněla) máme vše, co potřebujeme, abychom střih přenesli na látku, obtáhli, vystřihli. Pamatujte, že budeme potřebovat dvě nohavice - přeložte tedy látku napůl, přišpendlete, aby necestovala a můžeme stříhat. Nechtě si centimetr až dva (podle páravosti) rezervu na švy.


Bod A se musí potkat s bodem B (vražte si tam špendlík) a bod C zase s bodem D. Nohavici sešijete mezi body AB a CD, tam, kde naznačena růžová čára. Sešijte takto obě nohavice. Nyní přistoupíme k sešití nohavic a téměř k definitivnímu ukončení prací na bloomerkách. Žlutá čára - tedy zadní prostřih, půjde na žlutou čáru druhé nohavice, červená čára, přední prostřih, na červenou druhé nohavice. Tak. Hotovo. Teď už jen zahnout v pase, sešít, protáhnout gumu, totéž u nohavic a tradá! :o)

Mimochodem - ty nohavice vypadají skvěle s krajkou a mašličkami ;o)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 ettelea-heri-morna ettelea-heri-morna | E-mail | Web | 14. prosince 2010 v 19:30 | Reagovat

body rise je u nás hloubka sedu. :)

2 Flea Flea | 6. října 2011 v 0:05 | Reagovat

Asi jsem slepá nebo jen špatná na geometrii, ale jaksi nemohu přijít na velikost bodů M-N či C-Q. Jak na to prosím :)

3 Aleyt Satini Aleyt Satini | 17. září 2013 v 20:54 | Reagovat

Mnohokrát děkuji za návod, ušla jsem s krásné černé bloomerky pod kolena s krajkou a nesešitým sedem :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama